Miért fontos a mondókázás?
Ebbena bejegyzésben körbe járjuk kicsit a mondókázás témakörét. Miért jó és fontos mondókázni és hogy hat mindez a kisgyermek fejlődésére.
Mindenekelőtt fontos beszélni arról, hogy a gyermek beszédfejlődésében a szülői ház és a családi környezet kiemelkedő jelentőséggel bír, hiszen ez szolgál a legfőbb mintául a kommunikáció elsajátításához.
A kisgyermekek utánzással tanulnak, így a beszéd is a közvetlen környezet aktív befolyására alakul ki.
Ez azt jelenti, hogy a gyermek akkor fog beszélni, ha mi, szülők sokat, nagyon sokat beszélgetünk vele már pár hónapos kora óta. Sőt, már magzati korától!.😊
Az első hangoktól a szavakig
Az első hetekben és hónapokban a csecsemő főként sírással fejezi ki igényeit. Már az egészen pici babával is beszélgessünk, csevegjünk! Mondjuk el, mikor mit és miért teszünk! A gyermeket megnyugtatja a szülők hangja. Bár még nem érti a szavak pontos értelmét, a hanghordozásból, a hang csengéséből tökéletesen érzékeli az őt körülvevő kedélyállapotot és a szeretetet.
🔔A mondókázás egy multifunkcionális fejlesztő eszköz
❓Most pedig nézzük meg, mi mindenre hat mindez a kisgyermek fejlőséde során ?
A mondókák és dajkarímek nem csupán szórakoztató időtöltést jelentenek a kisgyermek számára, hanem a háttérben, láthatatlanul számos,komplex fejlesztő hatással is bírnak. A teljesség igénye nélkül nézzünk párat:
👉 Beszéd- és nyelvi fejlődés
- A mondókák ritmusa és ismétlődése segít a gyermekeknek a beszédhangok felismerésében, megkülönböztetésében és helyes kiejtésében. A szavak elválasztása, a rímek a fonológiai tudatosságot fejlesztik, ami alapvető fontosságú az olvasás-írás elsajátításához később.
- A mondókák gyakran új szavakat, kifejezéseket vezetnek be játékos formában, gazdagítva a gyermek szókincsét.
- Az egyszerű, ismétlődő mondatszerkezetek segítenek megérteni a nyelvtani szabályszerűségeket anélkül, hogy a gyermek tudatában lenne ennek.
- A mondókák memóriát és figyelmet is fejlesztenek, hiszen a gyermekeknek meg kell jegyezniük a szöveget és a hozzá tartozó mozdulatokat.
👉 Mozgásfejlődés és koordináció:
- A legtöbb mondókához mozgás is tartozik: tapsolás, ringatás, kézmozdulatok, ugrálás, guggolás. Ezek a mozdulatok fejlesztik a nagymozgásokat, az egyensúlyt és a koordinációt. Az ujjal játszott mondókák (pl. Hüvelykujjam almafa …)pedig a finommotorikát és az ujjak ügyességét csiszolják.
- A mondókák gyakran neveznek meg testrészeket (pl.Keze, lába van neki…"), segítve a gyermeket a testtudat kialakításában és a saját testének megismerésében.
👉 Kognitív készségek fejlesztése:
- A mondókák segítenek a ritmusérzék kialakításában, ami nemcsak a zenei tehetség alapja, hanem a beszéd folyékonyságához is hozzájárul.
- Egyes mondókák cselekményt mesélnek el, ami segít a gyermeknek az ok-okozati összefüggések megértésében
- A mozgásos játékok, amelyek a mondókákhoz tartoznak, ösztönözhetik a gyermekeket a problémamegoldásra és a térbeli tájékozódásra.
👉 Érzelmi és szociális fejlődés:
- A szülővel vagy más felnőttel közösen mondókázás elmélyíti a kötődést, biztonságot és szeretetet sugároz.
- A mondókák segítségével a gyermekek kifejezhetik örömüket, nevethetnek, és megtanulhatják felismerni és kezelni az érzelmeket.
- A sikerélmények, amikor a gyermek megjegyzi a mondókát és a mozdulatokat, ez a valódi, átélt élmény növelik az önbizalmát, magabiztosságát!
❓És hogyan érdemes beleillesztened a mondókázást a mindennapokba?
Mindenekelőtt JÁTÉKOSAN! Ne kényszerítsd a gyermeket, inkább tedd a mondókázást a játék részévé. 😊
- A kisgyermekek szeretik az ismétlést. Ismételd gyakran ugyanazokat a mondókákat, még akkor is, ha neked “már a könyöködön “ jön ki! Az ismétlés segíti a memorizálást és ha a kisgyermek minél többször mondja- játssza el ugyanazt a mondókát, egyre jobban és biztosabban megismeri, tudja mi mi után következik, ez önbizalamat, sikerélményt és örömöt ad számára és ekkor kezdi el igazán élvezni.
- Mindig kísérd a mondókákat megfelelő mozdulatokkal, hiszen ez segíti a megértést és a mozgásfejlődést.
- Mindenhol és bármikor! Mondókázhattok autóban, séta közben, öltözködéskor, vagy lefekvés előtt. A lényeg, hogy része legyen a mindennapoknak.😊
Mikor? Mit? Hogyan? Ehhez nyújt ötleteket Online Mondókatáram, ahol évszakonként találsz jelesnapokhoz illeszkedő videós tartalmakat, melyekből ötleteket meríthetsz az otthoni, közös, mindennapi játékhoz! 😊
Ajánlott korosztály: 4 éves korig
Itt tudsz előfizetni: ONLINE MONDÓKATÁR